úterý 15. května 2018

Odolávať jej - 31. kapitola
Situácia s Dillonom sa vyriešila lepšie, ako mohol dúfať. Nová práca, ktorú opustil, aby sa venoval dílerstvu drog. Kretén. Keď Norm poslal chlapcov, aby ho zobrali na vypočúvanie, našli ho v aute s dostatočným množstvom marihuany, aby ho na chvíľu zablokovali. To neznamená, že jeho posadnutosť Savannah skončila, ale prinajmenšom nebol schopný dostať sa nikde poblíž nej, aspoň na chvíľu. A keď príde čas, Cole tam bude, aby ju udržal v bezpečí. Jej ruka stlačila jeho a Cole sa usmial na nádherné dievča vedľa neho.

„Takmer doma,“ povedal. Domov. Pripadal mu viac ako domov odkedy sa Savannah presťahovala.
„Nemôžem sa dočkať až uvidím Cuddles.“
Cole zabočil na parkovisko svojho bytového komplexu a jeho oči nedokázali spracovať scénu pred ním. Abbie stála na chodníku a jej ruky spočívali okolo hrude a sledovali príchod jeho SUV. Jeho oči blysli na hodiny na palubnej doske. Kurva. Z jeho hrudníka sa pri pohľade vyrazila kliatba. Chýbal na ich nedeľnom stretnutí a teraz bola ona tu. Tu. V jeho dome. Savannahinom domove.
Zvažoval, že vytunuje motor a vystrelí z parkoviska, ale nemal silu ďalej klamať Savannah. Jeho minulosť bola tu - pozrela sa na jeho budúcnosť a rozbila jeho srdce na milión malých kúskov.

***

Sledovanie krehkej tmavovlasej dievčiny, ktorá bežala ku Coleovi a vrhla sa do jeho náručia, vyrazilo Savannah dych z hrude. Položila ruku na kapotu Tahoe, aby sa postavila. Cole položil svoje ruky na ramená dievčaťa a jemne ju posunul od jeho tela.
Jeho oči blysli po Savannah, paniku mal vpísanú po celej jeho tvári.
„Toto je Abbie,“ povedal, ale nič viac neposkytol.
Savannah nenávidela dôvernosť medzi nimi - ako sa Abbieno telo naklonilo k jeho a spôsob, akým jeho prsty vedome upokojili jej ruky, keď ich skladal. Abbie sa otočila, aby sa pozrela na Savannah, jej jasné modré oči horeli zvedavosťou. Abbie bola štíhla a pekná s jemnými črtami. Bola oblečená v opotrebovaných džínsoch a voľnom ružovom tope, ktorý bol príliš veľký na jej malej kostre.
„To je ona?“ spýtala sa ho Abbie.
Cole prikývol. „Toto je Savannah.“
Abbien pohľad našiel Coleov, hľadajúc povolenie, predtým, ako ponúkla ruku Savannah. Na jej vnútornom zápästí sa objavili jazvy a keď sa Savannah pozrela na biele mäso, Abbie ruku odtiahla a strčila ju do vrecka. „Ahoj,“ ponúkla Abbie a starostlivo sa usmievala. „Cole mi o tebe veľa povedal.“
Savannah zostala bez slova. Cítila sa znechutene. Ponížene.
Abbie sa vrátila späť ku Coleovi, jej výraz zmäkol. „Dnes si sa neukázal, mala som strach. Si nahnevaný, že som sem prišla?“ Zdvihla ruku k jeho tvári, ale Cole ju chytil do zápästie.
Jeho oči sa vrátili späť k Savannah.
Ustúpil, otvoril ústa a znovu ich zatvoril. Nemohol povedať nič. Savannah pokožka brnela, ako si všetko uvedomovala. Toto bola tá osoba, s ktorou trávil Cole každú nedeľu?
Jazvy na Abbiných zápästiach, spôsob núdze, akým sa pozerala na Colea, ako dieťa oddelené od svojej matky, to ju zasiahlo ako úder do hlavy - zakaždým, keď sa na ňu pozrel, ako keby bola nestabilná, strach v jeho očiach, že sa rozbije a stratí to. Má nejakú podivnú potrebu na záchranu dievčat v núdzi? Nebola ako táto dievčina a teraz ju ešte viac znepokojovalo jeho pozorné sledovanie, pretože to znamenalo, že spomienky na Abbie boli stále na povrchu.
Obrátil sa na Savannah a podal jej kľúče. „Môžeš nám dať, prosím, minútu?“
Savannah si priala, aby mala nejaké miesto kam ísť - kdekoľvek, ale nie v jeho dome. Chcela odtiaľto utiecť niekam ďaleko, ale prijala kľúče a vybrala sa hore po schodoch, príliš ohromená, aby plakala, príliš šokovaná, aby spracovala to, čo sa práve naučila.

***

Cole sa zbavil Abbie a vybral sa dovnútra, aby sa porozprával so Savannah. Potreboval sa očistiť od všetkého - všetkého z toho – žiadne ďalšie tajomstvá.
Zistil, že sa Savannah ukrýva pod dekou v izbe pre hostí a šepká nejakej kôpke pri nej. Dole ju opustil a ona sa obrátila pre pohodlie na psa. Bola to strašidelná myšlienka.
Sadol si ticho na okraji postele. Jej šepot sa zastavil akonáhle na matrac klesol jeho váhou.
„Nemusíš sa so mnou rozprávať. Len počúvaj, dobre?“ Uvoľnil ťažký povzdych, vediac, že tento rozhovor je už dávno nevyhnutný. „Prvýkrát som sa stretol s Abbie tesne po vysokej škole. Bola zlomená - projekt pre mňa - niekto, na koho som sa mohol sústrediť, pretože som bol taký bezmocný, že som nezabránil smrti rodičov.“ Cole si prešiel rukami cez tvár. Bolo to ťažšie, než si myslel, všetko to povedať nahlas.
„Abbie bola cutter[i] ako som neskôr zistil. Bola zneužitá ako dieťa. Bola vrakom, keď sme prvýkrát išli na rande. Náš vzťah bol plný pochybností, žiarlivosti a občas intenzívnej vášne.“
Cole si prial, aby mohol vidieť Savannahin výraz a no mal pocit, akoby ju využíval. Ale prekliata deka ju pokryla od hlavy k päte. „Randili sme dva roky a nakoniec sa zlepšila. Neskôr som si uvedomil, že som do nej nebol zamilovaný - bol som len zamilovaný do myšlienky niekoho zachrániť. Akonáhle bola Abbie v poriadku, intenzita z nášho vzťahu úplne zmizla.“
Savannah stlačila prikrývku dole a objavila sa jej tvár. Očakával, že bude plakať, ale jej oči boli suché a zvedavo sa na neho dívali; tvár mala uvoľnenú. „Snažil som sa s ňou niekoľkokrát rozísť, ale Abbie sa vydesila. Takže som zostal. Takto sme vydržali ďalších šesť mesiacov, kým som to už nevydržal. Ukončil som to dobre.“
Cuddles vykĺzla spod prikrývok a olizovala Savannah nos. Pohladkala šteniatko pozdĺž jej boku a zamrmlala: „Pokračuj.“
„Rozišiel som sa s ňou a myslel som si, že to skončilo. Samozrejme, nečakal som, že sa Abbie pokúsi ukončiť svoj život. Ale v ten istý deň si porezala zápästia. Jej spolubývajúca ju našla, uháňala s ňou do nemocnice a cestou mi zavolala. Keď som ju videl naozaj zlomenú - bledú a slabú na nemocničnom lôžku, hadičky bežiace všade – vedel som, že to bola moja vina. Sľúbil som, že ju zachránim a teraz na tom bola horšie, než hocikedy predtým. Kvôli mne. Žralo ma to a ja som vedel, že už nemôžem znova utiecť. Nie, keď bola tak neuveriteľne krehká.
Abbie zostala niekoľko dní v nemocnici, stratila veľa krvi a keď sa fyzicky zotavila z pokusu o samovraždu, bola odvedená do psychiatrického zariadenia. Zostala tam viac ako rok, než sa vrátila späť do vlastného bytu, hneď po ceste. Nikdy sme nezabudli na náš romantický vzťah, ale po celú dobu - takmer päť rokov - som ju navštevoval každý týždeň ako priateľku a ako jej bezpečnostná poistka, myslím.“
Slzy naplnili Savannahine oči, keď sa stoicky posadila. „Savannah? Prosím, povedz niečo,“ prosil.
Savannah chytila kľúče od auta a odišla.[i] slovko sme nechali v origináli, pretože adekvátny preklad asi neexistuje – je to osoba, ktorá praktikuje sebapoškodzovanie 

10 komentářů: