středa 12. dubna 2017

Všetko o medveďovi - 5. kapitola


Brody o malú chvíľu neskôr odprevadil Nell domov, zanechal ju pred dverami pekárne. Ona a jej sestry žili v malom byte nad obchodom.

Ako šerif v ospalom mestečku, Body normálne nemal toho mnoho na práci. V súčasnej dobe mal opitého meniča koaly v malom väzení pod dohľadom zástupcu, ktorý sa musel s tým vyrovnať. Brody sa usmieval, keď kráčal dole po hlavnej ulici, ktorá viedla pozdĺž špičky zátoky. Konečne bol schopný vziať Nell do svojho náručia a zistiť, či jej bozky sú tak sladké ako medové buchty, ktoré piekla.
Oblizol si pery, aby si to pripomenul. Jej bozky boli dokonca lepšie ako buchty a to už hovorilo niečo. Chcel viac.
Oveľa dôležitejšie jeho vnútorný medveď chcel viac. Bolo to po prvýkrát, čo grizly vnútri neho sa posadil a zaznamenal ženu. Brody vedel, že to znamená niečo špeciálneho. Bol nedočkavý už týždne, či najstaršia zo sestier Bakerových nemohla byť jeho družka.
Ale až kým sa dnes opitý menič neukázal v jej obchode, Brody nebol schopný prekročiť túto poslednú čiaru. Nechcel sa zapliesť s ňou – s akoukoľvek ženou – ak by nevedela o jeho medveďovi. Nechcel si začať niečo s Nell, čo by sa mohlo zmeniť na niečo vážne, s vynechaním informácii medzi nimi. Zvlášť nie pri niečom tak veľkom ako bolo to, keď sa menil do medvedej formy.
Teraz to bolo konečne vonku a videla jeho alternatívnu formu, jeho dobrovoľné obmedzenie bolo preč. Bol slobodný, aby sa jej dvoril a hovoril o svojej dvojitej povahe. Ó, jasne mestská rada sa pravdepodobne stretne a bude diskutovať nad dôsledkami, či nechajú prenájom sestrám Bakerovým, keď budú vedieť o meničoch, ale Brody sa toho vôbec neobával. Nell mala srdce. Nikdy by ho nezradila alebo akéhokoľvek medveďa, ktorý nazýval Grizzly Cove svojím domovom.
Brody si pískal veselú melódiu, keď vstúpil do svojho úradu. Mal koalu vo väzení a dvorenie, ktoré mohol naplánovať.
***
Nasledujúci deň bol svetlý a jasný. Alfa sa ako prvú vec zastavil vo väzení a mal vážny rozhovor s ich nových hosťom.
Na základe Seamusovho slávnostného sľubu, že zanechá pitie, dá sa do poriadku a odletí priamo domov, Veľký John súhlasil, že ho nechá ísť. Bola tu jediná podmienka. John požadoval, aby sa Seamus vrátil späť do pekárne s Brodym ako policajným sprievodom a ospravedlnil sa Nell za spôsobené problémy.
A tak, tesne pred časom obeda, keď Brody vedel, že Nell bude pracovať sama v pekárni, ale nebude ešte príliš zamestnaná, sprevádzal Seamusa do obchodu. Seamus v poopileckom stave, si držal klobúk v rukách, hlavu mal sklonenú, keď prešľapoval k pultu.
V ostrom kontraste Brody sa cítil veselo pri pohľade na Nell, trocha múky mala na jednej strane tváre. Vyzerala dostatočne dobre k zjedeniu.
Dole, chlapče.
„Ráno, šerif,“ Nell ho pozdravila.
„Slečna Bakerová,“ potvrdzujúc so súkromným úsmevom iba pre ňu. Keď jej líce očerveneli do ružova pod tou troškou múky na tvári, jeho úsmev sa ešte viac rozšíril. „Tu Seamus má niečo, čo by ti rád povedal. Slečna Nell Bakerová, to je pán Seamus O´Leary, pôvodom z Austrálie.“
Menší muž vyzeral rozpačito. „Ospravedlňuje sa za problém, ktorý som včera spôsobil, madam.“ Jeho hlas mal rozhodne austrálsky prízvuk.
Nell sa predtým stretla s niekoľkými Austrálčanmi  a obecne sa jej páčili. Celkový dojem bol ten, že sú to ťažko pracujúci ľudia, ktorí vedeli ako oslavovať.
„Moje jediné ospravedlnenie je, že som práve unikol zo súkromnej zoo nejakého firemného blbca  s bezpečnosťou gestapa a kamerami, ktoré ma sledovali dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Nemohol som sa zmeniť, až kým som sa neoslobodil a bolo ťažké dostať sa odtiaľ ako koala. Všetko, čo sme jedli, boli eukalyptové listy, čo je normálne skvelé, ale ľudská stránka mňa má rada trochu bielkovín, tu a tam. A trochu chmeľu, najlepšie v pivnej podobe.“ Zažmurkal, keď sa jeho príbeh predĺžil a jeho chovanie sa stalo uvoľnenejším.
Brody zakročil. „Keď sme založili mesto, Veľký John poslal výzvu pre každého samotára v rozličných populáciách medvedích meničov v nádeji, že to priláka poctivé ženy.“ Brody sa zachichotal. „Pár sa prihlásilo o pobyt, z ďaleka a všetky s výnimkou vynikajúcej Lyn a jej dieťata, sú čierne a hnedé medvede. Úprimne som nikdy nevidel koalu meniča až do včerajška“.
„Sme zriedkaví,“ povedal Seamus a nafúkol hruď.
Brody prevrátil očami, predtým než sa obrátil späť k Nell.
„Je to úplne na vás, slečna Bakerová, či je alebo nie je Seamusovi  dovolené pohybovať sa vnútri vašej prevádzky. Môžete si premyslieť svoju odpoveď a dať mi ju vedieť neskôr.“ Nechcel na ňu tlačiť a mal rád predstavu, že vedela, že musí porozprávať s ním opäť v tento deň, ale prekazila mu jeho majstrovský plán.
„Netreba. Môžem mu to hneď povedať, že je vítaný tak dlho ako sa bude slušne správať. To znamená žiadne opilstvo a žiadne sa menenie vo vnútri, dobre?“ Pozrela priamo na Seamusa a na druhého muža, ktorý si pohrával s jej praktickou kontrolou.
„Môžem vám to sľúbiť, pani. Veľký John ma poučil o pravidlách tohto mesta a nechcem ich znovu porušiť. Sľubujem.“ Austrálčan so zlatou pleťou a s vážnym írskym menom vyzeral tak ľútostivo, že mu Brody skoro uveril.
Ale Brody poznal problémy, keď ich videl. A Seamus O´Leary mal problémy napísané na celkom svojou chlpatom šedom koala zadku.
„V tomto prípade ste tu páni na obed?“ spýtala Nell, vrhajúc úsmev, ktorý zasiahol Brodyho priamo medzi oči.
„Áno, madam,“ odpovedal koala  bez konzultovania s Brodym.
Nie, že by sa hádal. Každý čas strávený v blízkosti Nell bol dobre strávený čas podľa Brodyho. A ak sa Austrálčan bude zdržiavať v pekárni, lepšie ak Brody tu bude, aby dával na neho pozor.
Vybrali si svoje objednávky na sendviče z lahodného domáceho chleba, ktorý mal Brody rád a sadli k jednému stolu vo vnútri. Pozoroval Nell, ako pobehávala za pultom, páčil sa mu spôsob, akým sa jej vrkoč kolísal, keď pracovala.
Seamus štuchol do Brodyho ramena lakťom. „Máš niečo s tou dámou?“ spýtal sa koala menič tichým hlasom.
Brody raz prikývol, vytýčil svoj nárok.
„Smola.“ Druhý muž si sadol späť na svoju stoličku. „Si šťastný muž.“
 Brody opäť prikývol, mysliac na to, že pravdivejšie slová nikdy neboli povedané.
Možno po tom všetkom Seamus nebol až tak zlý.
Nell prišla za okamih neskôr s veľkým podnosom. Bol skoro preplnený dvoma taniermi, ktoré obsahovali poriadne sendviče, príbory, obrúsky a korenie. Nell toto všetko položila  pred nich, potom položila malú fľaštičku z vrecka na zástere a odporučila ju nesmelo Seamusovi.
„Nie som si istá... “
„Nádhera!“ vykríkol Seamus, vzal si malú nádobu od nej. „Nemal som Vegemite[1] už roky. Ďakujem, kočka. Si príma.“
Nell sa usmiala a Brody si opäť uvedomil, aká ohľaduplná bola táto malá ľudská ženská. Bola tu, čelila idiotovi, ktorý jej odhalil existenciu meničov práve včera najviac bizarným spôsobom a poskytla mu niečo špeciálneho z jeho domoviny. Brody mohol vidieť potešenie, ktoré sa jej podarilo uskutočniť tým, že Seamusovi dala malé pozornosť. To naznačovalo, ako veľké je skutočne jej srdce.
Koala menič mal pravdu. Brody bol šťastný muž, ktorý našiel ženu tak výnimočnú ako Nell.
Brody a Seamus strávili asi hodinu v pekárni, zjedli svoje sendviče a dokončili to malým kúskom koláča. Nell mala mnoho práce, keď väčšina ľudí z meste prišla, aby si vyzdvihla svoj obed. Mesto nebolo tak  veľké, ale vyzeralo to, že každý, kto bol v oblasti, sa zastavil a porozprával sa s Nell.
Niekoľko žien – a nebolo ich mnoho, ktoré tu žili – sa ponúklo, že odpovie na otázky, ktoré by mohla Nell mať o ich spoločnosti. Viac ako jedna dala Seamusovi kritický pohľad. Očividne sa novinky o včerajšej bitke rozšírili. Brody bol potešený, že videl priateľské náznaky k Nell. Vyzeralo to, akoby ju komunita medvedích meničov privítala.
Mohol to urobiť aj iným spôsobom. Ale možno viac ako pár ľudí zaznamenalo ich zblíženie včera poobede. Brody prijímal závistlivé pohľady a najmenej jedno placnutie. To pochádzalo od jeho zástupcu, v skoré ráno.
Brody sa cítil o desať stôp vyšší, dokonca i vo svojej ľudskej podobe. Mal rád, že ostatní vedeli, že sa dvorí Nell. A mal rád drobný, tichý súhlas od obidvoch jeho mužských spoločníkov a malej, ale rastúcej ženskej populácie.
Predtým než sa stretol s Johnom, sa Brody vždy potuloval osamotene. Teraz dokázal oceniť pocit spolupatričnosti, že je súčasťou veľkej rodiny medvedích meničov.
Keď už nemal žiadnu výhovorku, aby ostal v pekárni, Brody sa oddelil  od Seamusa a uistil sa, že austrálsky menič opustil budovu, predtým než Brody šiel k pultu, aby prehovoril s Nell. Nepotreboval  publikum – hlavne nie Seamusa – pre to, čo mal na mysli.
„Robíš niečo dnes večer?“ spýtal sa Brody tak nedbalo, ako mohol, počas pokojnej chvíle v obchode. Obedňajší zhon bol skoro na konci  a pár ľudí sa rozhodlo jesť vonku.
„Čo si mal na mysli?“ Nellin úsmev bol plný nezbednosti a trochu plachý. Bol očarujúci.
„Myslel som, že by som ti mohol urobiť večeru. Kŕmiš ma už celé mesiace. Prinajmenšom ti dlhujem biftek. Môžeš jesť steak, však?“  Na okamih mal príšernú myšlienku, že by mohla byť vegetariánkou.
Nell sa zachichotala. „Mám rada steak. Môžem priniesť šalát, ak chceš. Máme nejaké pekne zrelé šalátové listy na našom strešnom balkóne.
„Pestuješ hlávkový šalát na svojej streche?“ Brody si to nedokázal predstaviť.
„Je tam hore mnoho slnka, iba nevyužitý priestor. Dali sme tam plastový stôl a kreslá a obklopili sme to nádobou so zeleninovou záhradkou. Ušetrí nám to veľa peňazí za zeleninu a všetko je super čerstvé.“
„Nemal som predstavu,“ povedal Brody, očarený myšlienkou na súkromnú záhradu hore na streche.
„Ukážem ti ju, ale nie dnes. Viem určite, že Tina sa tam opaľuje pred svojou smenou.“
Spôsob, akým to povedala, spôsobil, že Brody pomyslel na Nell ležiacu hore na pohovke na terase. Nahú.
Skoro nahlas zavrčal pri tom obraze, ktorý mu vpadol do mysle.
„Mala by si vedieť, že je pravdepodobne  niekoľko meničov z dravcov v tejto oblasti. Aspoň jeden orol a pár sov a sokolov. Zvyčajne nemajú čo do činenia s nami, ale občas ich vidím preletieť.“ Mohol vidieť, že si neurobila nadväznosť. „Ak ich ja môžem vidieť, oni môžu určite vidieť teba, hore sa opaľovať na streche.“ Nelline ústa spadli a Brody sa musel zaceriť.„Je to niečo na zváženie.“ Pokrčil ramenami. „Nie si tak celkom sama hore, ako si možno myslíš.“
Nell prikývla. „Dobre vedieť.“ Mohol vidieť kolesá pretáčajúce sa v jej mysli.
„Tak. Večera? U mňa?“ pripomenul si najdôležitejšiu časť ich konverzácie.
„Ó, dobre. Rada. Kedy?“
„Čo kedy som ťa vyzdvihol o siedmej, keď sa ti skončí zmena?“ Vzrušenie prúdilo skrz jeho žily, keď obidve, jeho ľudská a medvedia polovička, zacítili víťazstvo.
„Znie to perfektne,“ povedala, usmiala sa na neho s tak plachým pohľadom v jej očiach, ktorý považoval za úplne rozkošný.
Nemohol odolať, naklonil sa cez pult a pobozkal ju.
Čo zamýšľal ako rýchlu pusu sa zmenilo v niečo žeravého, keď ho mu opätovala bozk. Brody preklínal pult, ktorý ich oddeľoval, ale našťastie ho zadržal, aby zašiel príliš ďaleko. Zvonček nad dverami zacinkal, keď niekto vkročil do budovy  a Brody v duchu zahrešil.
Nell sa odtiahla, jej líca mali roztomilý odtieň ružovej, keď sa pozrela smerom k dverám a na prichádzajúceho, ktorý ich vyrušil. Usmiala sa žiarivým úsmevom a snažila sa predstierať, že práve neboli prichytení pri čine.
Brody si pískal, keď odchádzal, skákal vo svojich krokoch. Mal rande a ak správne použije svoje karty, možno ju presvedčí, aby ostala na celú noc.
Alebo možno navždy.[1] Australska pomazánka. Bližšie info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vegemite

24 komentářů:

 1. Veľká vďaka za preklad a korektúru a teším sa na pokračovanie :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za další kapitolu. HankaP

  OdpovědětVymazat
 3. Dakujem za skvele pokracovanie. GabiM

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za skvělou kapitolu a korekci. Jste super.Milada

  OdpovědětVymazat
 5. Ďakujem za ďalšiu kapitolu:)

  OdpovědětVymazat
 6. Moc děkuji. Těším se na pokračování.

  OdpovědětVymazat
 7. Moc děkuji za kapitolu. Katka

  OdpovědětVymazat
 8. Moc děkuji za další skvělou kapitolu!!!💜💜💜

  OdpovědětVymazat
 9. Ďakujem za ďalšiu kapitolu. Skvelá ako celý príbeh. Teším sa na pokračovanie ♥

  OdpovědětVymazat
 10. Srdečná vďaka za preklad i korektúru... :-);-)

  OdpovědětVymazat
 11. Och už sa teším na ich večerné rande 😉😉😉 Dík za super preklad a už sa neviem dočkať pokračovania 😉😉

  OdpovědětVymazat
 12. děkuji za překlad :)

  OdpovědětVymazat
 13. Děkuji za další překlad a korekci 😃

  OdpovědětVymazat
 14. Děkuji za další překlad a korekci 😃

  OdpovědětVymazat