středa 15. března 2017

Všetko o medveďovi - 1. Kapitola


Brody kráčal po hlavnej ulici, čudoval sa nad spôsobom, akým sa muži postavili k výzve, keď John rozhodol o parametroch pre ich novú misiu. Navrhli s trochou pomoci od klanu meničov, ktorí mali vlastnú rekonštrukčnú spoločnosť v Nevade, aby naplánovali a vybudovali malé mestské námestie. Ako ďalšie si každý vybudoval svoj vlastný brloh v lesoch, ktoré obklopovali zátoku.

A tiež niekoľko domov a krycích obchodov v meste. Brody sa rozhodol vybudovať svoj dom na okraji mesta, bližšie ako väčšina z nich. Jeho práca šerifa novo začleneného mesta Grizzly Cove v štáte Washington si vyžadovala jeho plnú pozornosť. Teraz, keď ľudia prichádzali do mesta s väčšou pravidelnosťou, musel stáť na svojich nohách, aby jeho bratia a ich tajomstvá boli v bezpečí.
Mestské námestie malo veľké množstvo umeleckých galérii, ktoré boli naplnené všetkými druhmi vecí, ktoré medveďov spájalo dokopy. Väčšina z nich bola odpad, tak ďaleko ako sa Brody zaujímal, ale bolo tam niekoľko výnimočných. Drewove figúrky boli vždycky milé a prinášali veľké prachy, väčšinou nehodou.
Drew dal prvýkrát trojnásobné ceny ako vtip na nich, pravdepodobne tiež dúfal, že nikto si ich potom nekúpil. Avšak na jeho veľké prekvapenie bohatí ľudia, ktorí kúpili rezbárske práce na svojej ceste skrz mesto ani nezažmurkali nad vysokými cenami.
To udalo tón. Potom, čo videli koľko peňazí priniesol Drew do ich komunity, stalo sa bodom hrdosti medzi medveďmi, aby sa snažili urobiť to lepšie. I Brody sa chytil do súťaže, naučil sa ako používať motorovú pílu, aby rezal poleno do – čo iného – medveďov. Mal rád tú iróniu a ľudia vyzerali, že majú radi medveďov. Nemali tie isté ceny ako Drewove miniatúry, ale Brody pracoval na tom, aby si zlepšil svoju techniku a naučil sa vyrezávať iné veci mimo svojho vlastného autoportrétu.
Keď nebol zaneprázdnený tým, že je šerif, tak robil toto. Nie, že by tu bolo mnoho kriminality v ich malom meste, ale Brodyho neoficiálna práca bola dohliadať na ľudí. Zvlášť na trojicu nových prírastkov, ktorá dostala povolenie, aby si otvorila obchod. Hoci ľudia prechádzali skrz mesto, iba táto skupina troch sestier bola dostatočne odvážna na to, aby šla pred mestskú radu – zložená z alfy a jeho najvyšších zástupcov –, aby tu usilovali o povolenie na otvorenie obchodu.
Bola to dlhá diskusia, na vysokej úrovni o ponuke nováčikov, aby si otvorili pekáreň. Nad jedným alebo dvoma pivami sa mestská rada rozhodla rozšíriť svoj sociálny experiment, aby zahrňoval príležitostne i ľudské ženy v meste za prísne kontrolovaných podmienok.
Tieto podmienky vrátane skrytého dohľadu šerifom a prísnymi obmedzeniami boli o tom, kde tieto ženy mohli pravdepodobne žiť. V meste. To bolo jediná možnosť, ktorá im bola odhalená. Našťastie sestry nevyzerali, že im do vadí.
A tak Nell Bakerová – s tak vhodne ironickým priezviskom – a jej dve mladšie sestry otvorili v Grizzly Cove pekáreň a žili v malom byte nad malou predajňou. Obchod bol na vzostupe, pretože medvede mali radi sladké veci a pretože Nell a jej sestry boli ľahko na očiach.
Nell, Ashley a Tina boli tiež jedny z mála žien na míle vzdialené, hoci nevyzerali, že si sú toho najskôr vedomé. Až potom, čo si založili obchod a spadli do rutiny každodenného života, po niekoľkých mesiacoch od nasťahovania, sa zdalo, že si uvedomili, že nie je veľa iných žien v tejto oblasti.
Ó, niekoľko ženských medvedíc odpovedalo na otvorené pozvanie alfy, aby sa usadilo v zátoke, ale časy boli tvrdé v ríši mágie a tí, ktoré žili boli tým dotknutí. Väčšine meničov sa zdalo, že chcú zostať na jednom mieste, kde sú, až kým sa veci neusadia. Očividne John si to skutočne neuvedomil, keď sa pustil do svojho plánu, ale to mu teraz nemohlo pomôcť.
Svet meničov bol stále v prechodnom stave a bude až kým nepriateľ nenaštartuje opäť svoje staré triky. Až do toho času medvede budú žiť... a žiť dobre.

„Dobré odpoludnie, Nell,“ povedal Brody, vkráčal do pekárne a našiel najstaršiu z Bakerových sestier obsluhovať obchod.
Brody rád prichádzal niekoľkokrát v týždni, aby skontroloval veci a vyzdvihol si koláč. Nell robila ten najdelikátnejší jahodovo - rebarborový koláč, aký kedy Brody ochutnal.
„To ako si vedel, že som práve vytiahla jednu várku koláča, šerif?“ Nell sa zasmiala, keď si ho doberala.
Brody si poklepal po nose. „Chutí ako obed.“
Nell prekrútila oči na neho. „Koláč nie je obed, šerif.“ Pokynula na neho, aby sa posadil a priniesla mu šálku čiernej kávy.
Vzhľadom na to, že v meste nebolo mnoho obchodov, kde si človek mohol dať jedlo, pekáreň začala servírovať kávu a sendviče. Sestry piekli domáce chleby ako prídavok k sladkým veciam.
Bolo tu niekoľko malých stolov vnútri,  rovnako ako niekoľko drevených stolov s dáždnikmi pred domom pozdĺž širokého chodníka. Mnoho mužov, ktorí boli v meste počas dňa si dali  obed u sestier a dámy mali čulý obchod. Pár turistov a výletníkov, ktorí prechádzali tiež milovali túto pekáreň.
V skutočnosti vošiel jeden, keď Nell položila pred Brodyho jeho obvyklé morčacie mäso na celozrnnom sendviči. Neskôr mu priniesla koláč, ale trvala na tom, aby najprv zjedol poriadny obed, než zhltne jahodovo-medovo-rebarborovú sladkosť.
Brody skryto pozoroval turistu, keď jedol svoj sendvič. Bolo niečo divného na tom chlapíkovi, ale Brody nemohol zachytiť veľa z jeho pachu cez celú miestnosť a s klimatizačnou jednotkou, ktorá prudko viala na jeho tvár. Všetko, čo zachytil bol štipľavý zápach eukalyptu.
Možno chlap mal bolesti v krku a cucal cukríky proti kašľu. Brody pokrčil ramenami, keď položil svoj sendvič a naďalej pozoroval turistu, jeho inštinkty mu hovorili, že je niečo viac ako zlé na tom chlapovi, než iba letné prechladnutie.
Potom nováčik začal hovoriť s ťažkým prízvukom v hlase a jeho slová povedali Brodymu všetko, čo potreboval vedieť. Tento muž mal rozhodne jednosmerný lístok na autobus do bláznivého mesta.
„Počul som, že tu máte mnoho medveďov,” povedal cudzinec hlasom, ktorý sa niesol k Brodymu súčasne, aby ho zasiahol. „Ale tak ďaleko čo som videl, nebolo nič moc.“ Muž sa naklonil k rohu, ktorý ich navzájom oddeľoval a urobil obvyklé čuchnutie okolo Nell. Brody zacítil zavrčanie, ktoré zarezonovalo v jeho hrdle, keď sa muž obrátil. „Konečne!“ povedal, pozrel s výzvou na Brodyho, keď sa prechádzal po pekárni.
„Urobíš lepšie, keď necháš dámu na pokoji, synku,“ zavrčal Brody a pohol sa bližšie.
„Prečo? Myslel som si, že Grizzly Cove je miesto, kde medvede môžu byť medvede. Alebo je to iba PR slogan?“ Ten muž – odškrtával, menič – porušil všetky druhy pravidiel, vrátane toho najdôležitejšieho. Nedovoliť, aby to zistili ľudia.
„Vyriešime to vonku, priateľko.“ Brody sa snažil odohnať tohto chlapíka z tohto miesta, ale očividne, súťaž o dominanciu sa udeje na tomto mieste, či to chcel alebo nie a Nell sa stane toho svedkom. Bohyňa pomáhaj nám všetkým.
Pokúsil sa ešte raz, zamerať svoj hlas na tohto nováčika, aby mohol počuť jeho slová. „Je človekom, chlapče. Nebuď blázon.“
„Blázon! Kto nazýva Seamusa O´Learyho bláznom?“ dožadoval sa hlas cudzinca a natiahol sa k svojmu tričku, aby ho  rozopol.
Až potom zachytil Brody zásadný zápach alkoholu.
„Si opitý,“ odsekol Brody v nádeji, že Nell to prijme ako ospravedlnenie pre bizarné správanie muža.
„Nie som,“ namietal Seamus, naďalej si rozopínal tričko.
V prípade, že ten debil sa vyzlečie donaha priamo tu v pekárni a premení sa, Brody bude musieť urobiť to isté a ukáže mu, kto je väčší medveď v názorných prevedení. Ale Nell nevedela nič o meničoch. A Brody nechcel byť tým, kto jej to prezradí.
Lepšie zatknúť opitého Austrálčana a všetko toto zvládnuť na stanici. Keď cudzí menič trochu vytriezvie, potom možno Brody nájde nejaký zmysel v jeho podivnom vystúpení.
Brody položil jednu ruku na rameno cudzinca. „Nerob to tu,“ prehováral ho Brody. „Poď so mnou a môžeme to urobiť poriadne.“
Seamus pokrútil hlavou. „Nechceš sa so mnou stretnúť na verejnosti, hm, kolega?  Prečo? Čo si? Teplošská panda?“
Brody osobne poznal aspoň jedného obyvateľa zátoky, ktorý by nesúhlasil s jeho komentárom, ale viac sa v tejto chvíli obával o Nell. Tričko Austrálčana bolo preč, rozopol ho a odzipsoval si džínsy a odkopol sandále.
A potom sa zmenil. A bol oveľa menším.
Nebol veľkým mužom, keď začínal. Vytvorený viac na šľachovitej strane ako na masívnom meradle podľa väčšiny obyvateľov Grizzly Cove. A bol šedý. S chlpatými ušami. A neprežúval cukríky proti kašľu.

Bol to prekliaty medvedík koala.

26 komentářů:

 1. Ako môže byť koala nebezpečná???:-D :-D
  vdaka za preklad a korektúru:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak koala jo! To bude ještě zábava. Těším se 😃

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za překlad. Ta koala byla super.

  OdpovědětVymazat
 4. Vdaka za pokracovanie. GabiM

  OdpovědětVymazat
 5. Jee, tá premena ma dostala. ☺ Ďakujem za preklad a korektúru, veľmi sa teším na pokračovanie. ♥

  OdpovědětVymazat
 6. som zvedavá ako bude Nell reagovať :o))) dík za super preklad a už sa neviem dočkať pokračovania :o)))

  OdpovědětVymazat
 7. Děkuji za překlad. Katka

  OdpovědětVymazat
 8. Medvedík koala 😉 Ďakujem za kapitolu 👍

  OdpovědětVymazat
 9. Koala??? To he sranda 😂😂😂😂😂 jinak dekuji za dalsi kapitolu 💮💮💮💮

  OdpovědětVymazat
 10. Srdečná vďaka za preklad... :-);-)

  OdpovědětVymazat
 11. Koala 😂 Diky mockrat :-) tesim se na pokracovani :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Koala? Tak to jsem zvědavá :-D. Díky za překlad a korekci. HankaP

  OdpovědětVymazat
 13. Moc děkuji za překlad a korekci 😀

  OdpovědětVymazat
 14. Moc děkuji za překlad a korekci 😀

  OdpovědětVymazat