pondělí 20. února 2017

Studie vraha - 1. kapitola


Valek se díval na nepořádek na Mogkanově stole a povzdechl si. Zabere mu několik dní, než se probere všemi papíry, ale Velitel Ambrose chtěl, aby prošetřil, jak moc byl Mogkan zapojený do Brazellova plánu k ovládnutí Území Ixie. Do plánu, který překazili. Brazell byl uvězněn a Mogkan mrtvý, ale zůstala po nich nudná práce, kterou musel udělat.

Když procházel různé dokumenty a poznámky na stole, Valekovi se dělalo zle z popsaných detailů a hrůz, které Mogkan prováděl sirotkům v Brazellově péči. Byl to zázrak, když Yelena přežila Mogkanovo mučení magií. A Valeka trápil fakt, že aniž by o tom věděl, žil v Ixii po čtrnáct let kouzelník ze Sitie. Skutečnost, že Brazell Mogkana chránil, nebyla omluvou. Valek byl šéfem bezpečnosti celé Ixie. Bylo jeho povinností o tomhle vědět. Vždyť mučili děti!
Valekovy myšlenky se vrátily k Yeleně. Mrazivý prst osamění se dotkl prázdnoty, kterou v sobě nosil. Byla v Sitii, tam, kde potřebovala být, aby se dozvěděla víc o svých magických schopnostech, ale jeho srdce vzala s sebou.
Vynadal si za melodramatičnost a začal se soustředit na svůj úkol. Neznámé jméno – T. Daviian – se objevovalo na několika různých papírech. Když našel spojitost mezi T. Daviian – My love – šest zlatých, došlo mu, že se pravděpodobně jednalo o Sitianského asasína, jenž byl najat, aby během jednání o obchodní dohodě otrávil Velitelův pohár pomocí jedu My Love. Daviian bylo jméno náhorní plošiny v Sitii. Ale ta by měla být neobydlená.
Zaklepání na dveře přerušilo jeho úvahy. „Vstupte,“ zavolal.
Ari otevřel dveře a vstoupil.
„Jak je Jancovi?“ zeptal se Valek. Během bitky, kdy se snažili osvobodit Velitele z Mogkanovy nadvlády, byl Ariho parťák probodnut mečem.
„Přivádí sestry k šílenství. Dnes ráno předstíral, že je mrtvý. Když na něj sestra sáhla, chytil ji za ruku.“ Ari potřásl hlavou.
„Jsem rád, že se jeho stav zlepšuje. Máš pro mě hlášení?“
„Ano, pane. Služebnictvo generála Brazella bylo povoláno, aby zodpovědělo pár otázek. Velitel vede výslech.“ V Ariho bledě modrých očích problesklo uznání. „Je ohromné, jak dokáže Velitel pomocí ticha dostat z poradců doznání. Během toho smrtícího ticha jsem měl chuť vyžvanit všechny své chlapecké prohřešky.“
„Kolik poradců bylo zapojeno do Brazellova plánu?“
„Zatím víme o dvou. Dali jsme si přestávku na oběd.“
Valek pochyboval, že by jich našli více. Jeho špehové nezaznamenali žádnou nedovolenou činnost, což obvykle znamenalo zapojení jen malé skupiny lidí. Buď to, nebo to byli zrádci. Pokud tomu tak bylo, nemohl ve své síti kontaktů věřit nikomu krom Ariho a Janca.
„Jak jsou na tom Brazellovi vojáci?“ zeptal se Valek.
„Všichni ze seznamu jsou tady.“
„Skvělé.“ Valek poznal z Ariho výrazu, že je ustaraný. „Ještě něco?“
„Ano,“ Ari se odmlčel, jako by se dohadoval sám se sebou, co by měl říci. „Když jsme přepočítali Brazellovu armádu, jedna osoba přebývala, ale když jsme porovnali jména, všechno sedělo.“
„Možná byla omylem započítána nějaká služebná?“
„To jsem si taky myslel. Ale…“
Valek čekal. I on znal hodnotu mlčení.
Ari sebou trhl, jako by tušil, že jeho další slova vyvolají Valekův hněv. „Slyšel jsem ve strážnici nějaké zvěsti. Byli pyšní na toho, kdo se chystá zavraždit Yelenu.“
To se dalo očekávat. Brazellovi lidé ji neměli zrovna v lásce. Zabila Reyada, jediné jeho dítě, a hrála hlavní roli v zatčení generála. „Pokračuj.“
„Vychloubání přestalo, ale momentálně se sázejí, kdy ji Tam zabije.“
„Kdo je Tam?“
„Poručík. Víc nevím.“
T. Daviian? Valek přemýšlel. Sitijský vrah? „Je Tam na seznamu?“
„Ne.“
„Kdy ty sázky začaly?“
„Dnes ráno. Jaké jsou rozkazy?“
„Získej mi o Tamovi více informací. A nepárej se s nimi.“
„Ano, pane.“ Ari zasalutoval a odspěchal z místnosti.
Valek se přestal zabývat svým úkolem a rychle zamířil do stájí zkontrolovat, zda nechybí některý z koní. Všude bylo ticho. Možná by Brazellovi poradci mohli mít více informací.
Vrátil se do Brazellova sídla. Obrovská budova se podobala malému hradu a Valek si vzpomněl, že bratr Krále Ixie tady žil, než přišel Velitel s převratem. Princ byl stejně zkažený jako jeho bratr a Valek měl to potěšení jej zabít stejně jako celou královskou rodinu.
Valek zamířil do vězení. Bohužel měl vlastní zkušenost s tím, kde se nachází, i jaké má uspořádání, ale nemohl potlačit úsměv. I když tady byli zavření v kalné temnotě, on a Yelena tady našli okamžik čirého štěstí.
Jeden z Velitelových pobočníků jej zastavil. „Velitel si vás přeje vidět, pane.“ Když Valek zaváhal, dodal, „Hned.“
Valek spěchal do Velitelovy pracovny, netrpělivý, že jej vyrušil při vyšetřování. Ambrose si zabral Brazellovu pracovnu. Nechal odstranit okázalou výzdobu, ale velký ebenový stůl a robustní křeslo si nechal.
„Valeku,“ Velitel mu pokynul blíže. „Proč jsi mi neřekl, že jsi vyslal vraha?“
„Kvůli čemu?“
Ambrosův mocný pohled se zabodl do Valeka. Většina lidí by se z Velitelova hněvu podělala strachy. Valeka se však nedotkl.
„Kvůli Yeleně. Rozkaz k její popravě je pryč,“ řekl Velitel.
Valekovi se stáhlo hrdlo strachem. „Nikomu jsem nedal rozkaz. Kdy naposledy jste jej viděl?“
„Měl jsi mi…“
„Kdy?!“
Ambrose mlčel. Valek se zhluboka nadechl. „Omlouvám se, pane.“
„Rozkaz byl dnes ráno na mém stole. Když jsem se vrátil z oběda, nebyl tady. Pokud jeden z tvých asasínů ten rozkaz nevzal, kdo tedy?“
„Mám povolení to zjistit, pane?“
Velitel to zvažoval. Valek si přikázal zůstat v klidu.
„V Sitii se jí nic nestane, Valeku. Rozkaz platí jen v Ixii.“
Ne, pokud po ní šel vrah ze Sitie. Neměl sice důkaz, ale přísahal si, že to brzy změní.
„Povolení uděleno. Můžeš jít.“
Čas ubíhal a Valek šel najít Ariho. Našel jej v kasárnách. Ari měl zrovna ruce kolem krku strážného. Chycený muž už fialověl.
„Podej hlášení,“ rozkázal Valek.
„Máme fajn pokec tady s přítelem. Vypadá to, že Mogkan najal Tama ze Sitie, a jelikož má očividně smysl pro povinnost, je teď na cestě za Yelenou,“ řekl Ari. „Můj přítel se mi právě chystal říci, kdy Tam odjel, že ano?“ uvolnil trochu stisk.
„Asi… před… dvěma… hodinami,“ řekl muž a lapal po dechu.
Yelena byla v nebezpečí. Valeka zaplavila už podruhé mysl ochromující vlna paniky a obav, ale podařilo se mu emoce potlačit. Potřeboval vymyslet plán.

Tam měl dvě hodiny náskok a směřoval na jih. Asasín byl stále v Ixii. Na koni. Valek by se mohl dostat k hranici ještě před Tamem a nastražit léčku, nebo následovat Tama do Sitie a zjistit víc o jeho úmyslech.

11 komentářů:

 1. Moc děkuji za skvělý překlad :)

  OdpovědětVymazat
 2. no nazdar, Yelena netuší, že jí jde někdo po krku, Valek bude mít asi dost práce ...

  děkuji za překlad :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc děkuji za skvělé pokračování. Lvice

  OdpovědětVymazat
 4. Srdečná vďaka za preklad i korektúru... :-);-)

  OdpovědětVymazat