úterý 20. října 2015

Odolávať jej - 9. kapitola


„Nevadilo by ti, keby sme si zapli televíziu?“ spýtala sa Savannah. „Je tu tak ticho a ja som zvyknutá na väčší hluk v pozadí.“
„Jasné.“ Cole jej podal diaľkové ovládanie, ale Savannah sa na neho zadívala zvedavo, ako by bol nejakým podivným cudzím predmetom. „Tu.“ Stlačil tlačidlo zapínania, prebudiac plochú obrazovku k životu.

Bol nastavený na jednom z prémiových kanálov, na ktorom našťastie udržiaval čisté programovanie počas dňa. Zriedkavo pozeral televíziu, ale keď sa tak stalo, bolo to zvyčajne vtedy, keď nemohol spať a to sledoval buď soft-core oplzlosti na tomto kanáli alebo infomercials[1]. A muž potreboval len niekoľko Shark Vacuums[2] a Ab Rollers[3].
Savannah chvíľu študovala TV, zažmurkala pri reťazci nadávok, ktoré podtŕhali sprostý charakter na obrazovke. Cole rýchlo zmenil stanicu. Stanica o počasí. To bola dostatočne bezpečná možnosť.
Savannah sa na neho usmiala v porozumení a zamierila späť do kuchyne.
O chvíľu neskôr zaváhala na prahu obývačky s hrncami v ruke. „Urobila som hovädzí wellington[4], chceš tiež?“
Nemohla vedieť, že bol jeho obľúbený a jeho matka ho robila pri zvláštnych príležitostiach. „Urobila si wellington?“
Prikývla. „Je môj najobľúbenejší.“
„Môj tiež.“
Všetko, čo za tento týždeň Savannah urobila, bolo komplikované stravovanie pre Colea. Vajcia benedikt na raňajky, panini sendviče na obed, popoludní piekla a ozdobovala šesť tuctov cukrových sušienok a teraz to bol hovädzí wellington. Nevedela, aké sú správne porcie len pre dvoch, takže zvyšky boli naukladané v oboch zariadeniach, chladničke aj mrazničke. Mohol by mať jedlo na budúci rok, ak bude takto pokračovať.
Malcolmove slová mu zneli v hlave... Savannah je ošetrujúci typ... Potrebuje sa dostať do zdravej rutiny... Nebol si istý či sa všetko to varenie počíta ako zdravá rutina. Málokedy vyšla z kuchyne a keď to urobila, nevedela, čo robiť sama so sebou.
Cole bol ešte plný od obeda, ale prinútil sa zjesť niekoľko súst chutného jedla a pochválil Savannah za jej úsilie. Všimol si, že sotva zjedla niektoré z jedál, ktoré navarila, rovnako to robila len v jeho prospech. Rozhodol, že je čas konať.
Cole sa vrátil o hodinu neskôr premýšľajúc či urobil správne rozhodnutie. Šteňa sa mu nedočkavo krútilo v náručí, čakalo až bude dole a bude sa môcť hrať. Hlúposť. Čo ak Savannah nemala rada psy, alebo čo ak bola alergická? Už bolo príliš neskoro vrátiť sa, Cole odomkol dvere a vošiel dnu.
Nevidel Savannah, no niesol šteňa maltského pudla k jej spálni a zaklopal na dvere.
„Savannah?“
Počul jej fňukanie. „Moment.“
Šteňa zakňučalo a natiahlo labku k dverám, škrabkajúc sa chcelo dostať dovnútra, ako by nejako vedelo, že jeho matka bola vnútri. Savannah pomaly otvorila dvere. Úsmev osvetlil jej slzami pruhovanú tvár. „Cole?“ Zažmurkala, nevyslovenú otázku formovala na perách.
„Je pre teba. Má štrnásť týždňov. Rodina ju kúpila z obchodu so zvieratami, no potom zmenila názor a vysadila ju v útulku dole na ceste. Je tvoja. Ak ju chceš.“
„Ach, Cole.“ Savannah sa zdvihla na špičky a pobozkala ho na tvár.
„Ďakujem ti. Je tak roztomilá.“
Cole podal zvíjajúcu sa vec Savannah, ktorá ju okamžite pobozkala na vrchol hlavy a kolísala ju ako dieťa. Zachytila jeho pozornosť a držala ju. Na Coleových perách sa objavila spokojnosť, ako sledoval dojemný pohľad.
Bolo nepopierateľné, že pes bol roztomilý. Bola desivých šesť libier nadýchaného krému pálenej kožušiny s non-stop mávajúcim chvostom. Cole chcel adoptovať nemeckého ovčiaka alebo nejakého iného mužného psa, ale keď videl túto malú drobnosť, ktorá vyzerala skôr ako gremlin než pes, vedel, že ho bude Savannah chcieť. A tak Savannah zaborila tvár do srsti šteňaťa a nezrozumiteľne mrmlala akoby hovorila s dieťaťom, čo bol náznak, že urobil správnu vec. Srdce mu stislo v hrudi - neznámy a prekvapujúci pocit. Ale pripomenul si, že to urobil len preto, aby sa uzdravila. Terapia so zvieratami alebo tak nejako sa tá hlúposť volala.
„Aké meno jej dáš?“ spýtal sa.
Savannahine pery sa skrútili do úsmevu. Bože, aká je krásna, keď sa usmieva. „Ja jej mám dať meno?“
Prikývol a sledoval, ako sa jej rozžiarili oči.
„Budem si to musieť premyslieť.“ Usmiala sa, držiac šteňa na dĺžku paže, aby na ňu dobre videlo.
Cole sa opäť presunul vľavo pod zámienkou nutnosti zdvihnúť obojok, vodítko a psie žrádlo. Ale hlavne potreboval uniknúť drvivému pocitu, ktorý priniesla Savannah sladkým šeptaním šteňaťu.
[1] televízny program, ktorý propaguje výrobok informatívnym údajne objektívnym spôsobom

5 komentářů: