úterý 27. října 2015

Odolávať jej - 10. kapitola


„Poď sem, Cuddles.“ Savannah zobrala páperovú loptu z podlahy a balansovala so psom na boku. „To je dobré dievča. Nehryz Colea.“

Ukázalo sa, že ten prekliaty pes je členkohryz - často hrýzol Colea do členkov, keď sa prechádzal po byte.
„Do čerta, to bolelo, ty malá beštia.“ Cole si neprítomne poškrabal svoju pokúsanú achilovu šľachu.
Savannah šteňa nehrešila, len ho zdvihla a láskyplne pohladila jeho chrbát. Niet divu, že sa nehnevala – nechala by mu prejsť aj vraždu. Samozrejme, že fenka bola zlá len na Colea. Cuddles zaobchádzala so Savannah  s bohyňou. Pravdepodobne preto, že ona bola tým, kto ju kŕmil a prechádzal sa s ňou. Cole sa na ňu zvyčajne pozeral s podozrením a nedôverou.
Teraz, keď mala Savannah Cuddles a začala sa ustaľovať, sa Cole rozhodol, že sa jeho nútená dovolenka skončila. Chystal sa späť do práce. Norm sa jednoducho musí vysporiadať s faktom, že to bolo o dva dni skôr. Savannah sa usadila lepšie ako očakával a šteňa jej veľmi pomohlo.
Cole jej ukázal trávnatú oplotenú oblasť, kde mohli nájomníci venčiť svoje psy. Ukázal jej malé sáčky na upratovanie po Cuddles a dal jej extra kľúč k jeho bytu, ubezpečujúc sa, že dvere budú stále zamknuté. Nezdala sa príliš rozrušená pri myšlienke, že by išiel do práce, čo bolo dobré. Spýtala sa či by mohla mať penový kúpeľ vo vani v jeho hlavnej kúpeli a povedala, že si chce prečítať niektoré knihy, ktoré jej dal Dr. White.
Keď druhý deň ráno dorazil do kancelárie, Norm zahundral niečo nezrozumiteľného a niekoľko chalanov zastonalo a potom si začali vymieňať peniaze. Čo?
Namiesto toho, aby Colea podozrievali, že sa z dovolenky vrátil skôr, ho Norm potľapkal po chrbte. „Dobrá práca. Zostal si preč dlhšie, než som si myslel.“
Poobzeral sa po uškŕňajúcich tvárach svojich spolupracovníkov. „Vy ste stavili na môj návrat?“
„Väčšina z nich tipovala, že sa vrátiš v utorok. Ja som tipol dnes, čo znamená, že si mi práve vyhral päťdesiat babiek.“ uškrnul Norm.
„Teraz všetci späť do práce.“ Strčil súbor výtlačkov Coleovi. „Tu je nový prípad pre teba.“
Bez ohľadu na ich podpichnutie Cole vedel, že byť späť v práci bola dobrá vec. Pomohlo mu to dať toľko potrebnú perspektívu a zamestnať mozog, dúfajúc, že odsunie myšlienky na Savannah stranou, hoci aj len na osem hodín.
Keď sa vrátil domov z práce, našiel Savannah ako sedí na podlahe obývacej izby a tisne si Cuddles k hrudi, slzy jej voľne stekali po lícach.
Odhodil tašku v predsieni, vyrazil cez obývačku a padol pred ňou na kolená. „Savannah, čo je? Čo sa stalo?“ Podoprel jej bradu v dlaniach, stretnúc sa s jej uslzenými očami.
Pozrela sa na neho a potom späť na televíziu. „Ach Cole, to je proste tak smutné.“
Pozrel sa na obrazovku, aby videl, čo sleduje. Bola to jedna z tých prekliatych talk-show, ktoré predstavovali obsadenie nízkych životov – v tejto epizóde bolo dievča, ktoré nevedelo, kto bol otcom jej dieťaťa. Potetovaný chlap si vykračoval po javisku, vykrikoval sprosté nadávky na divákov po tom, čo ich poučil, že on nie je otcom. Matka nezostávala pozadu, divoko gestikulovala a kričala, takmer každé slovo vypípali.
Cole ho vypol. „Nemala by si sa pozerať na ten odpad.“
„Nevedela, kto je otcom jej dieťaťa, a on si len myslel...“
Potiahla, zhlboka sa nadýchla. „A chúďa dieťa...“
Cole si ju pritiahol k hrudi. „Psst, nie je to reálne. Je to len TV.“ Nevedel, či je to tak úplne pravda, ale to Savannah nepotrebovala vedieť. Bola jednoducho príliš zraniteľná, príliš vnímavá, nevyrastala v reálnom svete. Keby ju mohol ochrániť, dokonca aj pred niektorými z jeho krutej reality, urobil by to.
Potom, čo ju držal po dobu niekoľkých minút, kým jej neustúpili slzy, Cole trel jemné krúžky na chrbte. Odtiahla sa a ich oči sa stretli. Stále červené a opuchnuté, ale žiadne čerstvé slzy. „Si v poriadku?“
Prikývla, nechtiac odtrhnúť oči od jeho. „Vďaka za... všetko. Za starostlivosť o mňa.“
Jej pery boli len niekoľko palcov od jeho. Túžba pobozkať ju bola ako nutkanie, vysávala vzduch z jeho pľúc. Jeho dych sa stal plytkým a prikývol, stále si držiac jej pohľad.
Ticho sa usmiala a vstala, takže Cole sedel na koberci v obývacej izbe sám. Po vypudení šialených myšlienok z hlavy, všetkých od divokého vzplanutia ochraniteľstva po nutkavú túžbu, vstal a pripojil sa k Savannah v kuchyni.
Posadil sa na stoličku, zatiaľ čo ona začala chystať večeru. Kým varila, Savannah sa pýtala na  jeho deň v práci. Rozprával jej o svojom novom prípade, vyšetrovaní muža, o ktorom veril, že môže spolupracovať so známym teroristom. Zaujato ho počúvala, keď restovala kuracie mäso a dávala smažiť zeleninu. Nemohol si nevšimnúť, ako pohodlne sa cítil pri návrate domov k Savannah, viac než do jeho prázdneho bytu. A teplé jedlo k tomu? Vedel, že by si na to zvykol - a to bolo zlé, veľmi zlé.
*   *   *
„Savannah? Čo sa deje?“ Cole sa posadil na posteli a prešiel si rukou cez tvár.
„Prepáč, nič. Len zlý sen,“ zamrmlala. „Nechcela som ťa zobudiť.“
Cole sa natiahol a zapol malú nočnú lampičku. Savannah zažmurkala proti teplej žiare, našla Coleove rysy a jeho vlasy pokrčené zo spánku.
Umiestnil jeho teplú dlaň na stred jej chrbta, trel pomalé kruhy, aby ju upokojil. Savannah sa zhlboka nadýchla a pomaly roztrasene sa pokúsila o úsmev, snažiac sa ukázať, že nebola taká zlomená ako sa cítila.
„O čom bol ten sen?“ spýtal sa, hlas mal zaspatý.
Niekoľkokrát zažmurkala, jej oči privykli na svetlo, a Savannah vzala na vedomie Coleovu nahotu. Jeho široká holá hruď bola dosť rozptyľujúca a ona namiesto toho, aby sa zamerala na neho, jej spomienky  vírili v hlave. „Bolo to proste niečo, čo sa stalo niekoľko týždňov pred nájazdom. Dillon ma posadil a vysvetlil, že jeho otec mu sľúbil, že by som mohla byť jeho. To bol dôvod, prečo potreboval odísť a pracovať, našetriť peniaze pre našu budúcnosť.“
Cole pokrčil čelo a jeho ruka na chrbte sa zastavila. „Čo tým myslíš sľúbil, že by si mohla byť jeho?“
Savannah pokrčila ramenami. Vedela, že nechcela patriť komukoľvek. Chcela byť sama ženou a byť milovaná a uctievaná pre jej pravosť, ale voľne prichádzať a odchádzať, robiť vlastné rozhodnutia. Takýto život s Jacobom alebo Dillonom, keď na to príde, nebol možný. Čo bolo dôvodom, prečo bola taká vďačná za Colea. Potlačila tieto pochmúrne myšlienky a radšej sa zamerala na dobré veci – ako na deti a pár priateľov, ktorých tam mala. Ale nedokázala ovládať svoje podvedomie a sny o Jacobovom šialenom chvastaní a Dillonovi naliehavo potrebovala zastaviť.
„Môžeš ma dnešnú noc držať?“ zašepkala Coleovi.
Jeho výraz bol ostražitý, ale súhlasne prikývol a ponechal otvorenú náruč. Savannah sa priplazila bližšie, zasadená do ohybov paží a Cole ich oboch uložil do postele a natiahol sa, aby vypol svetlo. Savannah vdychovala jeho teplú, mužskú vôňu a položila hlavu na pevnú rovinu hrude. Akokoľvek bláznivé to bolo, cítila sa úplne bezpečne a v pohode s Coleom. Zhlboka sa nadýchla, privrela oči a skĺzla do pokojného spánku v Coleovom pevnom objatí.
*   *   *
V nedeľu sa Cole pripravil na neobvyklú konverzáciu. Odvážil sa do obývacej izby a našiel Savannah na pohovke, malé výstrižky z časopisov mala pred sebou na konferenčnom stolíku, akoby bola uprostred nejakého projektu.
„Mám jeden zvyk, ktorý robím v nedeľu,“ začal.
Savannah zvedavo vzhliadla, Cuddles driemala pri jej boku. „Dobre“ Otočila sa späť k svojim časopisovým výstrižkom - obrázkom šteniat, detí a ďalších nezmyselných vecí.
„Budem späť pred večerou.“
Prikývla.
Vkĺzol do svojich topánok, stále čakajúc na jej otázky, ale nikdy neprišli.
Savannah nič nepovedala. Ani brvou nemihla o tom, kam odchádza v nedeľu. Čo by povedal, keby to urobila? Ako by jej vysvetliť jeho vzťah s Abbie? Možno to bolo najlepšie, aby ochránil Savannah pred celou situáciou, vrátane špinavej histórie vzťahu. Veci boli teraz zvládnuteľné. Dve hodiny v nedeľu boli všetko, čo bolo potrebné, aby to bežalo hladko. A Savannah sa ani naďalej nespýtala jedinú otázku. Možno, že to bola jedna z tých vecí, ktoré je lepšie nevedieť. Lepšie pre všetkých zúčastnených. Snažil sa urobiť správnu vec s Abbie. Samozrejme, že teraz, keď bola v jeho živote Savannah, bolo to podstatne zložitejšie. Normálne nič nekomplikoval.
Cole sa rozhodol zachovať svoj vzťah s Abbie v tajnosti. Robil správnu vec s pomáhaním priateľovi v núdzi – také jednoduché. Tak prečo je ten pocit zrazu taký nepríjemný? Skutočnosť, že o nej Savannah nevedela, ju obrátilo na nejaké špinavé tajomstvo. Mal dosť kostlivcov v skrini a on nijako zvlášť nechcel teraz pridávať ďalších. Ale zhlboka sa nadýchol a striasol napätie medzi lopatkami. Len preto, že mal vo svojom živote Savannah neznamenalo, že by mohol odísť od jeho ďalších povinností.

Cole si prešiel rukami cez tvár, šúchajúc si oči. Prečo za ním ženy nechodili s návodom na použitie.

7 komentářů:

 1. Děkuji moc za skvělý překlad!!!❤

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za překlad.

  OdpovědětVymazat
 3. Ďakujem za preklad :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Dík za preklad :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Srdečná vďaka za preklad i korektúru!!! :-);-)

  OdpovědětVymazat
 6. Díky moc za překlad a korekturu :-D

  OdpovědětVymazat