neděle 10. března 2013

Povstalecká trilogie - RezistenceNázev: Rezistence
Autor: Veronica Roth
Série: Povstalecká trilogie
Díl: 2.
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012


Anotace:

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se všemi následky?
Žádná volba není bez následků.

Náhled do děje:

Tris s Tobiasem se nejdřív ukrývají v Mírumilovnosti, ale odtamtud jsou vyhnáni Sečtělými, kteří se je snaží dostat. Tak se ve vlaku setkávají s Odpadlíky a Tobiasovou matkou, která osnuje převrat. Tris a Tobias se chtějí pokusit naverbovat spojence mezi Upřímnýma, ale když se tam dostanou, jsou zatčeni. Dostali totiž informace, že celou simulaci řídili a jsou za ni zodpovědní. Následně jsou podrobeni výslechu pod vlivem séra pravdy a nakonec vychází najevo, co se vlastně stalo. Tris při výslechu odhalí, že zabila Willa, čímž si proti sobě poštve Christinu i Tobiase. Upřímníse rozhodnou spolupracovat se Sečtělýma, protože ti jim dají jasně najevo, že jsou pro společnost postradatelní. Proto se Neohrožení, kteří u Upřímných našli azyl, rozhodnou, že je na čase vrátit se domů na svou základnu. Jsou zvoleni noví vůdci frakce – Tobias, Tori a Harrison – a ti se dohodnou s Odpadlíky na spojenectví.
Mezitím je spuštěna další simulace, při které zemře jedna z vedlejších postav a následně se Tris rozhodne vydat na sebevražednou misi, aby už nikdo nemusel zemřít. Když dorazí do Sečtělosti, začnou ji zkoumat a Tris zjistí, že její bratr Caleb je zrádce. Pak se jako na zavolanou objeví i Tobias, který zřejmě nechce žít pokud Tris zemře, ale zároveň naplánoval útok, který by je měl zachránit. To samozřejmě nevyjde a nakonec je Tris zachráněna tím nejméně chtěným spojencem – Peterem. Ten má totiž neskonalou potřebu jí oplatit to, že mu zachránila život, a tak pro ni udělá to samé. Dostanou se i s Tobiasem k Odpadlíkům a plánují převrat.
Marcus – Tobiasův otec – přesvědčí Tris o tom, že zná informace, které se musí dozvědět všichni a vydávají se pro spojence do Mírumilovnosti. Tam se stane něco neočekávaného – Mírumilovní se neshodnou a rozdělí se. Vedou pak záchranou misi, aby nezemřeli všichni Sečtělí. Tris, Christina a Marcus se pokusí dostat informace na veřejnost, ale Tori, vedená šílenou pomstou, zabije Jeanine dříve, než z ní Tris potřebné informace dostane. Tris je označena za zrádkyni, ale následně přesvědčí Tobiase o důležitosti těch dat, což ona ovšem netuší. Tobias donutí Caleba, aby mu pomohl informace zveřejnit, Tori za zády. Mezitím se však vlády nad celou společností chtějí chopit Odpadlíci, v čele s Tobiasovou matkou, která není mrtvá, jak měla původně být. Pak se spustí záznam, který vyvolá dokonalý chaos.

Zhodnocení:

Kniha navazuje na vyhrocený konec prvního dílu, takže mě vůbec neudivilo, když kniha postupně přestávala gradovat a děj ztrácel na síle. Na jednu stranu si autorka skvěle pohrála s vedlejšími postavami a některé charaktery vás příjemně překvapily. Na stranu druhou však chaotičnost děje a prohloubení chování společnosti, která nedává smysl, mě velice zklamaly. Myslela jsem si, že mě to dost zklamalo v prvním díle, ale když se k tomu přidal až neuvěřitelně absurdní popis vztahu Tris a Tobiase? To už na mě bylo trochu moc. Neustále číst o tom, jak jeden druhému nevěří, jak jeden druhého zklamali a jednají raději na vlastní pěst, než aby si problémy vyřešili – to mě opravdu nenadchlo. Přes všechny problémy se vždy zase vrhli do nebezpečí, aby toho druhého zachránili – tak to bylo od začátku, ale teď to bylo jiné. Nedělali to ani tak moc z lásky, jako spíše, že chtěli ukázat tomu druhému, že se v něm mýlil – což mi přišlo ubohé. Vždyť přece láska má vždycky všechno překonat a ne zničit charaktery obou hlavních postav.
 Autorka neustále omílala Trisino trauma ze zastřelení kamaráda a snažila se děj oživit zbytečným – možná až přehnaným – zabíjením postav, které jsme si oblíbili. Myslím si, že tím chtěla napodobit Hunger Games od Susane Colins, čímž si u mě zrovna moc nepolepšila – Hunger Games mám moc ráda, ale tam byl děj propracovaný a vše dávalo dokonalý smysl a nikdo neumíral bezdůvodně.
Kniha mohla být klidně o polovinu kratší a vůbec by jí to neuškodilo. Hlavní myšlenka, kterou se snažila autorka sdělit, je totiž opravdu poutavá. Závěr druhého dílu je více než ohromující, a tak nás jistě čeká další strhující kniha. Asi by se našlo více plus, ale kniha na mě působila až příliš pochmurně a zmateně, než abych je mohla nastínit. Jedno je ale jasné – další díl si určitě přečtu, abych zjistila, co se nám autorka snaží říct. Možná se na příběh dívám hodně jako realista, přestože to má být fantasy. Ale myslím si, že právě takovou realitu se nám autorka snaží předestřít, abychom si uvědomili, co by nás mohlo jednou potkat. Je zřejmé, kam se lidstvo ubírá a že to není zrovna nejlepší cesta. Je taky dost možné, že jednou uzavřeme skupinu lidí, abychom studovali jejich chování, protože už sami nebudeme moci rozeznávat, co je dobré a co špatné? Myslím si, že pokud se nevyhladíme další válkou, pak říkám, že je to možné a právě toto podle mě chtěla autorka sdělit i nám.

Žádné komentáře:

Okomentovat