úterý 26. března 2013

Mercedes Thompson - Měsíční píseňNázev: Měsíční píseň
Autor: Patricia Briggs
Série: Mercedes Thompson
Díl: 1.
Nakladatelství: FANTOM PRINT
Rok vydání: 2009


Anotace:

Vlkodlaci můžou být nebezpeční, když se jim připletete do cesty, ale pokud jste opatrní, nechají vás na pokoji. Umí se dobře skrývat před lidmi, ale já nejsem člověk. Když na ně narazím, poznám je a oni poznají mě – Mercy Thompsonovou. Mercy Thompsonová má za souseda vlkodlaka. V autodílně opravuje mikrobus patřící upírovi. Její bývalý šéf je gnón. Ale ani Mercy není úplně normální… a její pouto s tajemným světem nadpřirozena ji brzy dostane do pořádného průšvihu. * Vychutnejte si pořádný nářez, který na vás v knize čeká. Není radno si zahrávat s vůdcem vlkodlačí smečky… A unést mu dceru byla osudová chyba…

Náhled do děje:

Mercedes Thompsonová je kožoměnec a automechanička. Mění se v kojota a vlastní malou dílnu, kde opravuje auta. Tam se s ní také potkáváme poprvé, kdy ji mladý vlkodlak požádá o práci. Mercy se hocha ujme, ale než stačí zjistit, co se mu stalo, odkud pochází a jaké je jeho pravé jméno, přijdou si pro něj dva muži. Jeden z nich je vlkodlak, druhý muž je ozbrojený a snaží se ho přesvědčit, aby se znova nechal zavřít do klece. Mercy zakročí, ale při tom zabije vlkodlaka a druhý muž uprchne.
Adam je alfou smečky v Tri Cities, kde Mercy bydlí a zároveň jsou sousedé. Mercy kontaktuje Adama, aby uklidil napáchaný svinčík a vzal mladého vlka do své smečky. Ráno však mladý vlkodlak leží mrtvý na prahu jejího domu, Adamův dům je vzhůru nohama, někdo unesl Jesse – Adamovu dceru – a sám Adam je na pokraji smrti. Mercy zjistí, že tahle spoušť měla co dělat s muži, kteří si přišli pro vlkodlaka a má zároveň podezření, že někdo z Adamovy smečky je zradil, takže se rozhodne odvést zraněného Adama na jediné místo, kde bude v bezpečí – místo, kde byla vychovávána smečkou vlkodlaků a odkud v šestnácti utekla.
Aspen Creek je sídlem maroka Brana, který je vůdcem všech vlkodlaků v Americe. Díky němu a jeho synům, Samuelovi a Charlesovi, si Adam udrží kontrolu nad vlkem a rychle se zotavuje. Mercy se setkává se Samuelem, do kterého se kdysi zamilovala a jenž byl důvodem jejího odchodu. Když se Bran dozví, co se stalo, posílá s ní Samuela, aby společně pátrali po Jesse.
Mercy využívá svých kontaktů s fae a upíry a postupně se propracovává k odhalení místa, kde se Jesse nachází. Mezitím se seznamujeme s dalšími vlkodlaky z Adamovy smečky, dovídáme se něco o Mercy, Adamovi, Samuelovi a dalších postavách. Nakonec je to Mercy, kdo si uvědomí, kdo za vším stojí, spojí se s ní totiž někteří vlkodlaci, které už nebaví mučit a zabíjet nevinné. Vydávají se na záchrannou misi, protože únosci dostali i Adama a postupně si probojují cestu ven. Mercy je zraněná a chce se vydat s Jesse domů, ale pak si uvědomí, že v blízkosti se nachází čaroděj, protože cítí jeho magii – jedna ze schopností kožoměnců – a vrací se, aby zachránila nevinné životy. Čaroděj chce zabít Adama, ale Mercy se kouzlu postaví do cesty, snáší ho a vzpírá se mu, dokud Samuel čaroděje nevyřídí. Následně zabijí vlkodlaka, který všechno zorganizoval, aby vlkodlaci nevystoupili na veřejnost a už se nemuseli skrývat.

Zhodnocení:

Knihy Patricie Briggsové jsou jedny z mých nejoblíbenějších. Mají skvěle propracované charaktery postav, vyhýbá se zdlouhavým popisům a zbytečnému plýtvání slovy – pro mě jednoznačné plus. Toto byla první kniha, kterou jsem od autorky četla a úplně mě dostala, takže jsem ji zařadila mezi knihy, které čtu opakovaně. Příběh je hned od počátku opředen špetkou tajemství a záhad, které jsou postupně čtenářům odhaleny, a na pár dalších si musíme počkat do následujících dílů.
Mercedes nebo-li Mercy je dominantní žena, která nemá ráda, když jí někdo rozkazuje, proto se všemi takovými, co se o to pokouší, pěkně zamává. Umí se o sebe postarat, není hloupá a je dokonce vtipná. Mohlo by to vyznít tak, že hlavní hrdinka je utopickým obrazem dokonalé ženy, ale opak je pravdou. Autorka jí možná přiřadila spousty dobrých vlastností, ale k dokonalé ženě má daleko, jako každý druhý smrtelník – pro mě velice důležité, nesnáším dokonalé hrdiny.
Milostný život hlavní postavy je do hlavní dějové linie začleněn tak nevtíravě, zábavně a poměrně reálně, že si dovedete představit sami sebe v její roli – což vás úplně vtáhne do děje. Adam a Samuel jsou neustále v pokušení ji ovládat, z čehož vznikají velmi vtipné okamžiky. Do toho všeho si zapojte upíra Stefana, který si na ni dělá taky nárok a fae Zeeho, který se vůči ní staví do role jejího otce, a máte o zábavu postaráno.

Žádné komentáře:

Okomentovat