středa 6. března 2013

Divergence

Název: Divergence
Autor: Veronica Roth
Série: Divergence
Díl: 1.


Anotace:

Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost - Upřímnost, Odevzdanost, Neohroženost, Mírumilovnost a Sečtělost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou. Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje...ale také ji zničit.
Náhled do děje:

Společnost je rozdělená do frakcí, díky nimž má vládnout mír. V patnácti si každý vybere frakci, do které bude patřit do konce života, pokud ovšem přežije zasvěcení do frakce.
Beatrice přejde z frakce, ve které se narodila - Odevzdanost - do velice nebezpečné Neohroženosti. Při zasvěcení se potýká s mnoha problémy, jako je malý vzrůst, naprostá absence fyzické zdatnosti, ale postupně se jí daří probojovat se mezi ty, kdo ve frakci zůstanou. Nemálo jí v tom pomáhá to, že je Divergentní - nepatří do žádné frakce.
Umí ovládat počítačové simulace a díky tomu také pomůže zhatit plán vůdkyni Sečtělosti, která natolik prahne po informacích a moci, že vynalezne sérum, díky kterému pak ovládne celou frakci Neohrožených a získá si tím armádu. Tato armáda povraždí většinu Odevzdanosti, než se Tris podaří simulaci přerušit. Když se tak stane, prchá i se svým milým Tobiasem, bratrem a dalšími nechtěnými přeživšími do frakce Mírumilovných, aby tam našli azyl.


Zhodnocení:

Celkově se mi příběh moc líbil. Nový příběh využívající nepřetržitý problém lidstva - moc.
Beatrice nebo-li Tris, je na začátku knihy obyčejnou dívkou s neobyčejným dědictvím, kterým je Divergence. Je zajímavé pozorovat vývoj její osobnosti, protože to, kým je, nemůže změnit. Narodila se tak a teď ten úděl musí nést a vypořádat se s ním. Nejdřív pozorujeme vnitřní rozpor při rozhodování, do které frakce by měla jít strávit zbytek svého života. Potom, když už své rozhodnutí nemůže změnit, musí o sobě samozřejmě začít pochybovat, jinak by ani nemohla být hlavní hrdinkou, která se nakonec vzchopí a všechny zachrání.
Musím říci, že způsob, jakým je popisováno zasvěcení do frakce, je více než poutavý, protože nikdy nevíte, kdo vám může vrazit kudlu do zad, kdo vás může zradit a nakonec jestli máte vůbec nějaké přátele.
Tento příběh by nebyl dobrým příběhem bez milostné linie. Tris se zamiluje do Tobiase alias Čtyřky, který je zpočátku vším, čím ona ne. Nakonec však zjistí, že si jsou až moc podobní, a jak se s tím vypořádají, si budeme muset počkat v dalších dílech.
Právě u tohoto páru mě mrzí, že tam nevznikl nějaký milostný trojúhelník, který by stál za to. Tris je sice "uháněna" Alem, ale od začátku je jasné, že pro ni je jenom kamarád, což je - aspoň pro mě - trochu nuda. Pokud hlavní hrdinka/hrdina nemusí o svou lásku bojovat, pak si říkám: "Něco je špatně. Takhle to prostě nefunguje." Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.
Líbí se mi, že autorka Tobiase nijak extra nepřikrášlila. Je to v podstatě normální kluk se spoustou chyb, ale i tak si ho čtenáři hodně oblíbí a nemají pocit, že mu musí něco závidět.
Abych nepěla jen samou chválu, musím se zmínit o pár věcech, které mi na příběhu moc neseděly. Jsem velice zvědavý člověk, proto mi docela vadilo, když jsem se dozvěděla, že společnost žije v polorozpadlém městě, ale v podstatě jsem se nedozvěděla proč. Taky mi přišlo nesmyslné žít v chátrajícím městě obehnaném drátem a přitom pěstovat jídlo "za drátem". Popravdě se mi začátek knihy nelíbil i z těchto důvodů a hlavně díky nelogičnosti rozdělení do frakcí, které by v normálním světě - který původně tomu příběhu předcházel - rozhodně nemohlo fungovat. Dovedete si snad představit sebe a své kamarády, jak každý "uctívá" jen jednu vlastnost? Pro mě nepředstavitelné. Ovšem po překonání nedostatků na počátku knihy, se mi četla velice dobře - autorka umí pěkně vtáhnout do děje.
A na závěr musím napsat jednu věc, která mě přiváděla u této knihy k nepříčetnosti. Říkala jsem si: "No to si snad ze mě dělají srandu, ne?" "Kdo to sakra překládal?" "Kdo tomuhle dělal korekturu?" "Tak za tohle bych neutratila ani korunu už kvůli tomu zhyzdění naší krásné češtiny."
Snad jediné "velké" negativum, a tím byla ta nepřeberná spousta chyb, hrubek a nepříjemný slovosled u nejedné věty. Doposud jsem četla jen jednu knihu s tolika hrubkami, ale tohle? Nechci říci, že bych to udělala lépe, ale člověk, který to má jako práci a bere za to peníze? Já bych se styděla takhle odbytou práci publikovat.
Možná, že až to trochu lépe strávím, tak si knihu koupím, obzvlášť pokud budou další díly opravdu stát za to, ale do té doby doufám, že na ni v knihovně dlouho nenarazím, aby mi zase zbytečně nestoupal krevní tlak.

Žádné komentáře:

Okomentovat